Upadłość przedsiębiorcy

Dowiedz się, czy możesz skorzystać z upadłości oraz w jaki sposób przebiega procedura.

 

DLA KOGO?

Z postępowania upadłościowego mogą skorzystać przedsiębiorcy, czyli osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki, ale także wspólnicy spółek partnerskich oraz wspólnicy osobowych spółek handlowych ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. 

Przyczyną uzasadniającą zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest niewypłacalność. Z niewypłacalnością przedsiębiorcy mamy do czynienia gdy nie jest on w stanie spłacić wymagalnych zobowiązań. W przypadku spółek za niewypłacalność uznaje się także stan, w którym długi przedsiębiorstwa przewyższają wartość jego majątku. 

Istotnym warunkiem, od którego uzależniona jest możliwość ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, jest możliwość pokrycia kosztów postępowania z majątku przedsiębiorcy. Dlatego nie warto czekać ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, aż ostatnia złotówka zniknie z rachunku bankowego Twojej firmy.

 

CO UZYSKUJESZ?

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego mogą zostać oddłużone. W przypadku zawarcia układu z wierzycielami, zobowiązania przedsiębiorcy mogą zostać zredukowane. Upadłość pozwoli na spłacenie długów przedsiębiorcy, a niekiedy także na dalsze działanie firmy. 

Pamiętaj, że w przypadku spółek, złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest obowiązkowe, gdy tylko zaistnieją ku temu przesłanki. Jeśli więc jesteś reprezentantem spółki (np. członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie uchroni Cię przed ponoszeniem odpowiedzialności karnej oraz odszkodowawczej. 

 

W JAKI SPOSÓB?

Postępowanie zaczyna się od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, który

musi spełniać wymogi formalne przewidziane w przepisach. Kolejne kroki to wyznaczenie przez sąd tymczasowego nadzorcy sądowego oraz zabezpieczenie majątku przedsiębiorstwa. Ogłaszając upadłość przedsiębiorcy sąd wyznacza syndyka, który będzie prowadził postępowanie upadłościowe.

Celem postepowania upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli w jak najwyższym stopniu. Nie oznacza to jednak, że Twoje przedsiębiorstwo musi zostać całkowicie zlikwidowane. Możliwe jest kontynuowanie działalności po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego, jeśli jest to uzasadnione prognozami ekonomicznymi

Po ogłoszeniu upadłości, postępowania sądowe i egzekucyjne prowadzone wcześniej przeciwko przedsiębiorcy ulegają zawieszeniu. Wierzyciele mogą domagać się zapłaty swoich należności tylko w sposób przewidziany w przepisach, a już nie bezpośrednio od dłużnika. Przez czas trwania postępowania, to syndyk będzie zarządzał majątkiem przedsiębiorstwa.

Aby zgromadzić środki na pokrycie długów, syndyk podejmie działania polegające m.in. na ściągnięciu wierzytelności, spieniężeniu składników majątku czy sprzedaży części przedsiębiorstwa. Możliwe jest także zawarcie układu pomiędzy przedsiębiorcą a wierzycielami, który na nowo określi zasady i terminy spłaty długów. Po ustaleniu wierzycieli oraz zgromadzeniu środków w masie upadłości, zaspakajanie długów będzie następowało w sposób ustalony w planie podziału. Zakończenie postępowania upadłościowego następuje po wykonaniu planu podziału albo zaspokojeniu wszystkich wierzycieli.

Z postępowania upadłościowego mogą skorzystać przedsiębiorcy, czyli osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki, ale także wspólnicy spółek partnerskich oraz wspólnicy osobowych spółek handlowych ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem.
Celem postepowania upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli w jak najwyższym stopniu. Nie oznacza to jednak, że Twoje przedsiębiorstwo musi zostać całkowicie zlikwidowane.
Top